Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Konstblad 3478053



*

nr 347 8053


Konstblad

Peter Dahl, vissa dedikerade, [17810]


Följerätt

Ja

Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 februari 2005
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/2 17:24:46 1      1.600 kr
14/2 12:43:47 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Sjuan
Sjuan, formgiven av Arne Jacobsen, lanserades 1955 och premiärvisades på världsutställningen H55 i Helsingborg. Sjuan är en skalstol av laminerat trä och stålrörsben. Producerad av Fritz Hansen, Danmark.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: konst konstblad peter dahl vissa dedikerade
  • 6363 Batiktavla
    Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:32
  • 6313 EmaljmÃ¥lningar
    2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:39
  • 6017 Fotografisk bild
    Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:09
  • 5282 Fotokonst
    Ulf Rollof. Signerad, numrerad 1/9, Äpple. Bildmåt..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:00
  • 7204 GlasmÃ¥lning
    Kina, yttermått inklusive ram: 70x50 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:50
  • 6342 Porslinstavla
    Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:51




Ladda ner broschyr